Додому Полiтика «Ніякого узгодження з бойовиками в роботі миротворчої місії на Донбасі не буде»

«Ніякого узгодження з бойовиками в роботі миротворчої місії на Донбасі не буде»

26
0
«Ніякого узгодження з

В рамках відкрилася в Нью-Йорку 72-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН з 19 по 25 вересня відбудеться загальнополітична дискусія за участю глав держав, урядів та зовнішньополітичних відомств

Президент Петро Порошенко в кінці цього тижня має намір відправитися в Нью-Йорк, де на 20 вересня заплановано його виступ на пленарному засіданні асамблеї, зустріч в Раді Безпеки ООН.

В ході візиту глава української держави підніме питання про введення миротворчої місії на територію Донбасу.

Напередодні стало відомо, що Польща, яка замінить Україну серед непостійних членів Ради безпеки ООН з 1 січня 2018 року, готова підтримати розміщення миротворців ООН в окупованих районах Донбасу. Про це йдеться у повідомленні МЗС Польщі. Варто також зазначити, що під час недавніх переговорів Петра Порошенка та міністра закордонних справ Естонії Свена Міксера дипломат підкреслив спільність позиції щодо необхідності розміщення миротворців на всій території окремих районів Донецької та Луганської областей, включаючи неконтрольований ділянка російсько-українського кордону.

Нагадаємо, що, виступаючи у Верховній Раді, президент Петро Порошенко заявив: «Позиція Російської Федерації щодо розгортання місії ООН виключно для охорони спеціальної місії ОБСЄ є недоцільною. Тим більше що саме російські бойовики і є головною загрозою.

Українська сторона готова до предметної розмови з членами Ради безпеки ООН. Розміщення на всій окупованій території Донбасу „блакитних касок“ ООН стало б реальним проривом у процесі мирного врегулювання.

Ніякого узгодження з бойовиками в роботі миротворчої місії не буде».

Ця заява прозвучала після повідомлення російського президента Володимира Путіна про те, що Росія підтримала б введення на Донбас миротворців, якщо б ті, розташувавшись на лінії розмежування, забезпечували безпеку моніторингової місії ОБСЄ. «Сили повинні перебувати на лінії розмежування і ні на яких інших територіях.

Вирішення цього питання має відбутися не інакше, як після розведення сторін і відведення важкої техніки, і це не може бути вирішено без прямого контакту з представниками самопроголошених республік — «ДНР» і «ЛНР», — заявив господар Кремля на прес-конференції в Китаї після саміту БРІКС, в черговий раз спробувавши уявити військові дії на сході України внутрішнім конфліктом. В українському МЗС у зв’язку з цим підкреслили, що не допустять в Україну росіян під виглядом миротворців ООН. А міністр закордонних справ Павло Клімкін в інтерв’ю «Укрінформу» назвав «ініціативу» Путіна очікуваної маніпуляцією, спрямованої на визнання підтримуваних нею терористів. «Друга маніпуляція — спроба розмістити миротворців тільки уздовж лінії зіткнення. А це вже реальний шлях до заморожування ситуації. Тобто тут ми маємо прагнення Росії легалізувати свою колонію, свій протекторат на окупованій частині Донбасу… Навести там порядок і повернути людей до нормального життя не так вже й складно.

Але за однієї умови: Росія виходить звідти з своїми військами, зброєю і найманцями. І вже після цього ми можемо говорити про можливості перехідного періоду, про ролі Євросоюзу, світового співтовариства допомоги відновлення Донбасу, зруйнованого РФ», — заявив високопоставлений дипломат в інтерв’ю «Укрінформу».

Про те, що миротворчий контингент ООН повинен бути розміщений не тільки на лінії розмежування, і заявили у Держдепі США. «Будь-яка подібна миротворча сила повинна отримати широкий мандат для забезпечення миру і безпеки на всій окупованій території України», — цитує Associated Press офіційного представника Держдепу Хізер Нойерт. А колишній прем’єр-міністр Швеції Карл Більдт написав у Wall Street Journal, що ініціатива Путіна «виставляє конфлікт внутрішнім українським питанням, надаючи прикриття перебувають там російським силам і російського контролю над міждержавним кордоном». Так чи інакше, але незабаром у росії оприлюднили нову позицію по миротворцях. Так, після телефонної розмови Путіна з канцлером Німеччини Ангелою Меркель російські мас-медіа повідомляли, що Кремль пропонує створити озброєну вогнепальною зброєю місію ООН для захисту спостерігачів ОБСЄ на сході України на шість місяців після відводу військ і військової техніки від лінії зіткнення на Донбасі. При цьому, на думку Москви, це повинно бути узгоджене з урядом України та з представниками окремих районів Донецької та Луганської областей України». Про виведення підрозділів Збройних сил Росії, на чому наполягає українська сторона, не було сказано ні слова. Російський опозиціонер Костянтин Боровий в інтерв’ю «Апострофу» зазначив, що «ініціативи» президента РФ переслідують мету закріпитися на окупованих територіях, а не звільнити їх.

«У першому заяві Путін сказав, що всі заходи по введенню миротворчої місії вимагають узгодження з бандитами „ЛНР/ДНР“. Це ідея протягнути їх в політичний процес і фактично заморозити ситуацію, залишити її важкою для України. Мені здається, зараз (заява, що прозвучала після телефонних переговорів Путіна з Ангелою Меркель. — Авт.) — та ж хитрість, тільки висловлена в модифікованій формі.

Головне — контроль Україною території, кордону. А за допомогою даного плану („блакитні каски“ забезпечують безпеку співробітників ОБСЄ і тільки. — Авт.) блокується це природна вимога. Україна, мабуть, за цим планом не буде допущена до контролю над власною кордоном.

Я не думаю, що Україна зацікавлена в збереженні території нестабільності.

Спостерігачі ООН — це, в тому числі, і російські спостерігачі.

Схожа ситуація була в Чеченській Республіці під час першої війни, коли Росія використовувала спостерігачів, щоб збирати розвідувальні дані про розташування сил. Тоді, щоправда, була місія не ООН, а ОБСЄ. Але це та ж ідея: заморозити ситуацію, перетворити її в те, що відбувається в Абхазії, Південній Осетії, Придністров’ї.

Це не шлях вирішення проблеми окупації, а спосіб закріпити її результати.

Припинити бойові дії — це хороша, правильна мета.

Але миротворці — тимчасова міра. Я думаю, кількість цих формувань ніяк не дозволить контролювати Збройні сили Росії на цій території, обмежити їх переміщення і агресію», — вважає Костянтин Боровий. .

Поділитися

ВАШ КОМЕНТАР

Будь-ласка введіть Ваш коментар!
Please enter your name here